Novinky / Tlačové správy

SAS Slovakia, s. r. o.
Lazaretská 12
811 08 Bratislava 1
Tel: 02 / 5778 0910 - 1
Fax: 02 / 5778 0999
www.sas.com/slovakia

Press Release

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Novinky

 

Infekčné choroby sa najviac šíria keď sneží

Najpravdepodobnejšie ochorieme keď sneží, menej rizikové sú mrazy, záplavy, búrky aj víchrice

Bratislava, Slovensko  (02 Jan. 2012)  – Keď nás snehové metelice pripútajú k rodinnému krbu, nedelíme sa so svojimi blízkymi iba o šálku čaju či kávy, ale aj o virózy, pre ktoré musíme navštíviť lekára. Výskumný tím univerzity Centrálnej Floridy vyhral piaty ročník súťaže v analyzovaní dát s pomocou softvéru SAS Analytics, keď dokázal, že najviac sa infekčné choroby šíria keď sneží – viac ako keď mrzne a dokonca viac ako pri záplavách, búrkach a víchriciach. Víťazný tím tiež analýzou dát potvrdil, že hoci mínusové teploty nie sú najrizikovejšie počasie pre šírenie vírusových chorôb, počas mrazov výrazne pribúdajú respiračné ochorenia, napríklad bronchitída, astma a zápal pľúc.

Analytickú súťaž, ktorá umožňuje študentom otestovať svoje schopnosti v data miningu, sponzorovala softvérová spoločnosť SAS a Inštitút pre biznis pohľady Centrálnej univerzity v Michigane. Vyše 40 tímov z rôznych univerzít analyzovalo dáta o počasí, populácii, demografii a hospitalizáciách a snažili sa preukázať, čo v akej miere vplýva na šírenie infekčných chorôb.

Výsledkom je nielen identifikácia rizikovosti faktorov, ale aj prediktívne modely užitočné pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí na základe nich vedia predpovedať, koľko zdravotníkov a kapacít budú v ktorej lokalite a v ktorom období potrebovať. „Chceli sme vyvinúť systém včasného varovania pre predpovedania epidémií,“ povedal Jun Han, kapitán tímu z víťaznej univerzity.

Analýzy dát by mohli pomôcť aj slovenskému zdravotníctvu. „Ak by sme dobre zbierali a analyzovali dáta, vedeli by sme nielen lepšie vyhodnocovať, ktoré nemocnica, ambulancia či ktorý konkrétny lekár je efektívnejší, ale aj na ktorých pacientov sa treba zamerať, lebo sú rizikoví, takže náklady na ich liečenie v budúcnosti dramaticky porastú,“ vysvetľuje Hana Petríková, riaditeľka spoločnosti SAS Slovakia.

O SAS-e

SAS je popredným poskytovateľom riešení v oblasti biznis analytiky a odborných služieb. SAS, ktorý má viac ako 12 500 zamestnancov vo viac ako 400 pobočkách v 129 štátoch sveta, využíva celosvetovo viac ako 55 000 organizácií pre zlepšenie svojej výkonnosti pomocou spracovania obrovských objemov údajov, čo vedie napr. k rýchlejším a presnejším strategickým podnikateľským rozhodnutiam, ziskovejším vzťahom so zákazníkmi a dodávateľmi a dodržiavaniu regulačných požiadaviek. Od roku 1976 dáva SAS svojím zákazníkom na celom svete THE POWER TO KNOW®. Na Slovensku má SAS svoje zastúpenie od roku 1995 a špecializuje sa hlavne na finančný sektor, telekomunikácie a utility. Medzi najvýznamnejších klientov SAS-u na Slovensku patrí napr.: VÚB, a.s.; UniCredit Bank Slovakia, a.s.; Slovenská Sporiteľňa, a.s, Prvá Stavebná Sporiteľňa, a.s., OTP Banka Slovensko, a.s., Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.; Union poisťovňa, a.s; Slovak Telekom, a.s.; SPP, a.s., U.S.Steel Košice, s.r.o. a iné. Viac informácií nájdete na www.sas.com/slovakia.

Späť na SAS Tlačové správy

Copyright © SAS Institute Inc. All Rights Reserved.

KONTAKT ZA SAS: