SAS Slovakia
Tlač Akcie Služby Pracovné miesta Kontakt Hľadaj
Home Produkty a riešenia Referencie Partneri O nás Customer Support www.sas.com
Special report
 

Publikácie

Sme veľmi radi, že Vám touto cestou môžeme oznámiť, že čoskoro bude na slovenskom knižnom trhu k dispozícii ďalšia zaujímavá publikácia, ktorá vznikla v spolupráci so SAS akademickou iniciatívou, to znamená s užívateľmi systému SAS na univerzitách v rámci Slovenskej Republiky.

Autorom pripravovanej publikácie s názvom „Regresná a korelačná analýza s aplikáciami“ je Mgr. Erik Šoltés, PhD. z katedry štatistiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Jednotlivé kapitoly publikácie sa zaoberajú nasledovnými témami:

  • Úvod do regresnej a korelačnej analýzy,
  • Analýza klasického lineárneho regresného modelu,
  • Korelačná analýza,
  • Vysvetľujúce premenné a kvalita regresného modelu,
  • Overovanie podmienok klasického lineárneho modelu,
  • Odhad nelineárnych regresných modelov.

Tí, ktorí si knihu zakúpia, nájdu v nej podrobné informácie týkajúce sa teoretického matematického aparátu, ktorý potrebujete pre zvládnutie problematiky regresnej a korelačnej analýzy. Súčasťou každej kapitoly sú praktické príklady použitia spomínaných metód na konkrétnych príkladoch s presnou a podrobnou interpretáciou získaných štatistických výsledkov. Autor zvolil pri riešení príkladov 2 základné postupy:

  • postup „ručného“ výpočtu v presnej zhode s predtým podrobne vysvetľovaným matematickým aparátom a príslušnými postupmi,
  • postup výpočtu a získania potrebných výsledkov v interaktívnom prostredí aplikácie SAS Enterprise Guide bez programovania s využitím vopred pripravených interaktívnych úloh pre realizáciu regresnej a korelačnej analýzy.

Publikácia bude v prílohe obsahovať CD, kde budú k dispozícii:

  • údaje z praktických príkladov vo formáte SAS dátových tabuliek,
  • riešenia príkladov v podobe projektov aplikácie SAS Enterprise Guide, čo by malo napomôcť k praktickému zvládnutiu celej problematiky,
  • výukový program pre zabezpečenie potrebného SAS užívateľského rozhrania pre vyskúšanie príkladov v praxi – čitateľ bude mať tak možnosť vyskúšať si príklady priamo na svojom počítači v jednoduchom intuitívnom užívateľskom rozhraní, ktoré nevyžaduje programovanie ani znalosti systému SAS.

Knižka bude k dispozícii v predajnej sieti nielen študentom a vyučujúcim ako podporná literatúra pre výuku predmetu Regresnej analýzy študijného odboru Kvantitatívne metódy v ekonómii, ale komukoľvek, pre koho je táto téma zaujímavá – veríme, že si k nej nájdu cestu aj pracovníci finančných bankových a iných komerčných inštitúcií, kde spomínaná problematika bezpochyby nachádza svoje praktické uplatnenie.

Predpokladaný termín vydania spomínanej publikácie je november 2007 – v tomto smere Vám určite poskytneme aktuálne informácie v niektorom z ďalších čísiel nášho mesačníka.

Dovoľujeme si Vás zároveň upozorniť aj na publikáciu širšieho zamerania s názvom „Viacrozmerné štatistické metódy s aplikáciou SAS Enterprise Guide pre ekonómov“ autoriek Ing. Márie Vojtkovej PhD. z katedry štatistiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave a Ing. Ivety Stankovičovej PhD. z katedry informatiky Fakulty Managementu Univerzity Komenského. Podrobné informácie o tejto publikácii nájdete vo februárovom čísle mesačníka SAS Slovakia Newsletter na stránke
http://www.sas.com/offices/europe/slovakia/press/newsletters/SNLfebruar2007.html#article8.

(Jana Ficová)
The Power to Know
   Contact Us      Worldwide Sites     Search     Site Map     RSS Feeds     Terms of Use    Privacy Statement   Copyright © 2008 SAS Institute Inc. All Rights Reserved