Novinky / Tlačové správy

SAS Slovakia, s. r. o.
Lazaretská 12
811 08 Bratislava 1
Tel: 02 / 5778 0910 - 1
Fax: 02 / 5778 0999
www.sas.com/slovakia

Press Release

Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Novinky

 

Autá upozorňujúce na blížiaci sa náraz či vybočenie z jazdného pruhu výrazne znižujú nehodovosť

Poistky pre vozidlá vybavené týmito technológiami by mohli byť až o 15 % lacnejšie 

Bratislava, Slovensko  (15 Aug. 2014)  – Systémy pre varovanie pred nárazom a pred vybočením z jazdného pruhu (CAS – Collision Avoidance Systems) výrazne znižujú nehodovosť na cestách.
Vyplýva to z výsledkov analýzy spoločnosti Ron Acturial Intelligence, ktorá zhromažďuje štatistické dáta o poistení motorových vozidiel a poskytuje konzultačné služby. Z analýzy dát vyplynulo, že súkromní majitelia vozidiel vybavených CAS hlásia až o 44 % menej poistných udalostí ako vodiči, ktorí na takto vybavených autách nejazdia.

„Samozrejme, menej nehôd znamená vyššiu bezpečnosť a nižšie náklady pre poisťovne, aj pre vodičov,“ hovorí Hana Kvartová zo softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS, ktorá Ron Acturial Intelligence dodala softvér pre analýzy dát. V praxi by to podľa prepočtov mohlo viesť k zníženiu poistných sadzieb pre vozidlá vybavené systémami CAS do výšky 15 %.

Pokles nehodovosti je žiaduci aj na Slovensku. V roku 2013 došlo u nás k viac ako 13,5 tisíc dopravným nehodám. Navyše, za prvých šesť mesiacov tohto roka zomrelo na slovenských cestách 128 ľudí, čo je zhruba o dve tretiny viac, ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Globálne skoná každý deň na cestách až 3400 ľudí.

CAS systémy využívajú rôzne snímače, vrátane laserov a kamier, aby včas upozornili na riziko blížiacej sa zrážky. Následne vodiča buď upozornia na nebezpečenstvo kolízie, alebo sa jej snažia autonómne zabrániť aktivovaním bŕzd či zásahom do riadenia vozidla.

Ron Acturial Intelligence analyzovala vplyv technológií FCW (Forward Collision Warning) a LDW (Lane Departure Warning) na frekvenciu hlásenia poistných udalostí a na výšku škôd, pričom model eliminoval koreláciu s inými faktormi, aby určil iba vplyv systémov CAS na nehodovosť. „Kľúčovým nástrojom pri výskume bol softvér SAS, ktorý umožňuje dáta analyzovať a vydolovať z nich užitočné informácie,“ dodal Ron Shachar, riaditeľ Ron Acturial Intelligence.

O SAS-e

SAS je najväčšia súkromne vlastnená softvérová spoločnosť na svete. Je popredným poskytovateľom riešení v oblasti biznis analytiky a odborných služieb. Už 38 rokov prináša svojim zákazníkom THE POWER TO KNOW vďaka svojej oceňovanej analytike. Viac ako 70 000 spoločností v 135 krajinách objavuje prostredníctvom SAS-u inovatívne spôsoby ako zvýšiť svoju ziskovosť, znížiť riziká, predpovedať podvody – premeniť dáta na konkurenčnú výhodu. Na Slovensku má SAS svoje zastúpenie od roku 1995 a špecializuje sa najmä na finančný sektor, telekomunikácie, energetiku a akademickú oblasť. Medzi najvýznamnejších klientov SAS-u na Slovensku patria: VÚB, a.s.; Slovenská Sporiteľňa, a.s.; Tatra banka, a.s.; Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia; OTP Banka Slovensko, a.s.; Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.; Kooperativa poisťovňa, a.s. VIG ; Union poisťovňa, a.s; Slovak Telekom, a.s., Štatistický úrad SR a iné. Viac informácií nájdete na: www.sas.com/slovakia.

Späť na SAS Tlačové správy

Copyright © SAS Institute Inc. All Rights Reserved.

KONTAKT ZA SAS:

  • SAS Slovenska republika

    Katarína Krausová, Marketing Manager
    Katarina.Krausova@sas.com
    tel.: +421 2 5778 0911
    mobil: +421 905 965 112