Elite Stora Hotellet, Drottninggatan 1, Örebro | 1 september 2009 kl 9.00-11.00

Allt fler företag inser vikten av ett effektivt kvalitetsarbete som ett led i att skapa konkurrensfördelar. Förbättrad kvalitet minskar kassationerna och skapar nöjdare kunder, men till vilken kostnad?

De tillverkande företag som av Aberdeen Group utnämns till ”bäst i klassen” anger som viktigaste drivkrafter för kvalitetsarbetet ”Ökade kundkrav på produktkvalitet” och ”Krav på minskade kvalitets-bristkostnader” * . Att samtidigt anta dessa utmaningar kan verka som en omöjlig ekvation, men lösningen är att arbeta på ett smartare sätt och att utnyttja existerande resurser mer effektivt.

Matt Bjørndal-Lessiter från BearingPoint delar med sig av sina erfarenheter från arbete med Lean metodik och blickar in i framtiden när det gäller hur man ytterligare kan förbättra sitt kvalitetsarbete. Ylva Tingström, områdesexpert från SAS Institute, berättar hur integrerade data från produktens hela livscykel i kombination med avancerad analys och rapportering ger helt nya möjligheter att arbeta med kvalitetsförbättringar.

Dessutom ges ett konkret exempel från AstraZeneca på hur man kan påbörja det visionära helhetsgreppet på en avgränsad del av tillverkningen.

Du som är intresserad av att ta del av hur detta går till är varmt välkommen till ett informationsrikt frukostseminarium den 1 september kl 09.00 – 11.00 i Örebro.
Seminariet är kostnadsfritt.

Frågor som besvaras är:
>> Hur kan man vidareutveckla kvalitetsarbetet med Lean och Six Sigma?
>> Hur utnyttjar man befintlig information från hela produktens livscykel på bästa sätt?
>> Hur gör man konkret för att påbörja arbetet?

Tillsammans skall vi med hjälp av intressanta talare på agendan belysa olika aspekter kring detta tema.

Välkommen till en inspirerande och givande morgon!

* ”The Cost of Quality – Benchmarking Enterprise Quality Management”, Aberdeen Group, juli 2007



Anmäl dig här!