SAS Slovakia Newsletter / Rozhovor

Plavčík v IT bazénoch

Rozhovor s Peťom Oravčíkom

Nomen omen - pochádzaš z Oravy?

Kde inde by sa Oravčík mohol narodiť, že? :-) Pravdupovediac otec pochádza z Horehronia a moje deti sú Bratislavčania. Pre mňa je Orava miestom, kde som strávil svoje detstvo a kde sa rád vraciam.

Ako si sa dostal k projektovému manažmentu? Predpokladám, že to nebolo Tvoje detské vysnívané zamestanie :)

V detstve som chcel byť všetkým možným ako asi každé dieťa, no najdlhšie som chcel byť potápačom. Tento detský sen sa mi nakoniec aj čiastočne splnil. Paradoxne na dovolenke, kde som si spravil potápačský kurz.
Ale spať k otázke: je pravda že projektový manažment nebol mojím detským snom. V tom čase som ani netušil, že niečo také existuje :).
K projektom ako takým som sa dostal pomerne netradične ako plavčík. Nemal som ako iní plavčíci pridelený vlastný bazén, ale zastupoval som iných plavčíkov, keď mali voľno. Keď som bol na jednom bazéne týždeň, tak som sa už tešil na ďalší. Na každom bazéne sa našlo niečo, čo bolo nutné doriešiť, zmeniť alebo vylepšiť. Keď sa tak spätne pozerám, tam niekde sú korene môjho riadenia projektov :-). Po škole som skočil do vôd consultingu, a tam to už šlo postupne: z člena projektového tímu, cez vedúceho časti tímu, demand managera na odberateľskej strane, čo už bola v podstate po obsahovej stránke rola projektového manažéra, až k projektovému manažérovi. Počas celého toho obdobia som bol v priamom kontakte s rôznymi projektovými manažérmi a mal som možnosť vidieť ako sa projektový manažment dá robiť, ale aj to ako by sa to robiť nemalo.  Dúfam, že sa mi podarilo prebrať viac tých pozitívnych návykov, ako tých negatívnych:)

Čo máš na svojej práci najradšej?
Pôsobíš na mňa vždy optimisticky a pohodovo, z toho usudzujem, ze Ťa práca baví.

Som rád, že to tak vidíš. Mám milujúcu ženu, dve detičky, super kolegov a prácu, ktorú robím rád. Verím že práca ktorú robím, dáva zmysel. Odbremeňuje kolegov od všetkých tých administratívno-plánovacích aktivít tak, aby sa mohli venovať tomu čo robia dobre a radi.

Ostane Ti popri práci a rodine čas aj na nejaké svoje záľuby?

Momentálne je to s voľným časom o niečo zložitejšie. Ten trávim najmä s deťmi a spánkom. Už sa to ale pomaly stabilizuje a za pár týždňov sa mi hádam podarí vrátiť sa späť k behu. Dovtedy si vystačím s víkendmi na záhrade, pripadne spoločnou prechádzkou.

(pýtala sa Katka Šušaníková)