SAS Slovakia Newsletter / Rozhovor

Tá, čo musí mať čuch na talenty

Rozhovor s Luciou Green

SAS je známy svojou kultúrou a poprednými priečkami v anketách. To všetko má priamy súvis a agendou riadenia ľudských zdrojov. Je to dostatočne veľká výzva pre HR tvár SAS Slovakia?

Áno, je pravdou, že SAS sa už po druhý krát po sebe umiestnil na prvom mieste v rebríčku Fortune „The Best Place to Work For“ – najrozsiahlejšieho prieskumu medzi zamestnancami v Amerike. V tomto prieskume sa hodnotí nielen rozsah poskytovaných zamestnaneckých benefitov, ale aj firemná kultúra. Z pohľadu Great Place to Work For Institute, „také pracoviská vznikajú a sú postavené na dennodenných vzťahoch a zážitkoch, ktoré zamestnanci prežívajú – a nielen na zozname programov a benefitov.  Zamestnanci  veria, že pracujú pre vynikajúce firmy, keď a) stále dôverujú ľuďom, pre ktorých pracujú, b) sú hrdí na to, čo robia, a c) majú radi ľuďí, s ktorými pracujú."
A teda i keď zamestnanecké benefity SAS-u v Amerike sú naozaj impozantné, nezatienia to, ako sa ľuďia v SAS-e cítia. Na Slovensku, v office o 40tich zamestnancoch, zázraky v oblasti benefitov nikto nečaká, avšak suverénne viem potvrdiť, že „SAS pocit“ sa preniesol cez vodu až k nám. Každý jeden z nás chodí do práce s radosťou a je hrdý na to, že pracuje pre SAS.  No a udržať a prípadne posúvať takto vysoko nastavenú latku, je naozaj výzvou, ktorú s poctou prijme každý HR profesionál.

Čo nové priniesol rok 2011 v oblasti HR?

V tomto roku sme rozbehli nový Intern Program,  ktorý spočíva v platenej stáži študentov v SASe, počas ich posledných rokov univerzitného štúdia.  Chceli by sme ním naplniť viacero cieľov: 1. vychovať nových “SASákov” z radov študentov pre vlastné potreby, resp. pre potreby našich klientov, ktorí nás často žiadajú o pomoc pri nábore junior SAS konzultantov;  2. zviditelniť SAS ako atraktívneho zamestnávateľa medzi študentami univerzít;  3. a v neposlednej rade naša spoločenská zodpovednosť – poskytnúť možnosť študentom získať praktické skúsenosti v oblasti biznis analytiky už počas štúdia, a tým pádom zväčšiť ich šance zamestnanteľnosti po ukončení štúdia.
Prvotný nábor do tohto programu sme uskutočnili začiatkom tohto leta a bola to pre mňa veľmi príjemná skúsenosť.  Kontakty na najlepších študentov sme získali  najmä od pedagogických pracovníkov univerzít, kde sme sa stretli s veľkou ústretovosťou a ochotou spolupracovať. Záujem bol vysoký, rovnako ako aj kvalita študentov. Tento rok sme do programu prijali dvoch nováčikov, ktorí už u nás absolvovali aj niektoré úvodné školenia. Ja si veľmi prajem, aby sa im páčilo nielen v SAS-e, ale aby z nich za pár rokov vyrástli nové hviezdy slovenskej biznis analytiky.

SAS Family Day je ďalši nový projekt, ktorý sa realizoval tento rok...

Krátko po svojom príchode do SASu som bola oslovená s nápadom na zorganizovanie zamestnaneckej akcie „SAS Family Day”.  Bol to výborne načasovaný projekt, keďže mnohí zamestnanci, ktorí nastupovali do SASu  krátko po ukončení školy a sú už u nás nejaký ten rok s nami, dozreli, usadili sa a založili si rodiny.  Zorganizovali sme si teda „Rodinný SAS piknik”, ktorého sa samozrejme zúčastnili zamestnanci s rodinami, “polovičkami”, či priateľmi.  Prežili sme krásny deň v čarovnom prostredí rakúskeho Schlosshofu.  Ja sama mám tri malé deti, ktoré si tento deň vychutnali spolu s ostatnými SAS juniormi :-), a tak vznikli nové kamarátstva a samozrejme prebehla aj výmena receptov prinesených, doma pripravených piknikových lahôdok. Verím, že z tejto milej akcie sa stane tradícia, a naša SAS rodina sa bude naďalej rozrastať a utužovať.

(pýtala sa Katka Šušaníková)