SAS Slovakia Newsletter / Rozhovor

Ten, čo má pod palcom web :-)

Rozhovor s Andrejom Gazdaricom

Vďaka online technológiám nemusíme s kolegami sedieť v rovnakom meste, aj tak s nimi môžme dennodenne riesiť operatívne aj strategické veci a robit s nimi v najužších kolektívoch projektov. Ty si toho živým príkladom, veď Tvoj priamy nadriadený je v Nemecku…

Mojimi “zákazníkmi” sú marketingoví manažéri v regióne strednej, južnej a východnej Európy, no kolegovia s ktorými som v kontakte sú po celom svete. Spolu pokrývame a poskytujeme podporu pre pobočky SASu v Európe, Azii, Amerike a Afrike.  Komunikujeme prostredníctvom videokonferencií, e-mailov, informačných portálov a novinkou je interná sociálna sieť. Niekoľko krát do roka sa však stretneme aj osobne, vždy v niektorom z miest spomenutých svetadielov. Najbližšie by to mala byť Bratislava :-).

Ako sa z vyštudovaného učiteľa matematiky a informatiky stane online marketing špecialista? Popíš nám trošku Tvoju cestu - čím si Ťa získal svet online marketingu a čo sú pre Teba odborné výzvy najbližších mesiacov, či rokov.

V roku 2008 som sa zúčastnil v Miláne mítingu, ktorý zmenil môj pohľad na svet on-line marketingu. On-line, to už dávno nie je len webová stránka, je to aj množstvo komunikačných kanálov, ktoré denne používame. Kým v minulosti stačil na údržbu webu jeden človek, dnes sú to celé tímy, ktoré sledujú správanie zákazníka, optimalizujú a automatizujú komunikáciu s ním. My v SASe máme jednu obrovskú výhodu. Používame na tento účel náš softvér, ktorý nás posúva v hodnoteniach na popredné priečky.

SAS korporátna webová stránka bola  nedávno ocenená , poznáš aj pozadie ako sa tvorila a čo bolo impulzom k redizajnu?

Cieľom redizajnu bolo umožniť návštevníkovi nájsť informáciu, ktorú hľadá čo najľahšie a najrýchlejšie. Bolo vytvorených niekoľko "focus groups" pozostávajúcich z ľudí, ktorých chceme prostredníctvom webu osloviť. Nimi vytvorený koncept dostal najvyššie hodnotenia nielen od analytických spoločností, ale čo je dôležitejšie, aj od našich zákazníkov. Dôkazom je stále stúpajúci počet návštev na našich stránkach. Redizajn však nie je jednorázová záležitosť. Analýzou reportov web neustále montorujeme a snažíme sa vyjsť návštevníkom ešte viac v ústrety.

Plánujú sa niektoré veci, ktore sú na www.sas.com preniesť aj na lokálne stránky? Podeľ sa s nami o niektoré nové trendy, čím nás USA bude v najbližšom období inšpirovať?

Celosvetovým trendom je, že čoraz viac ľudí prichádza na web prostredníctvom vyhľadávačov. Viac než 60% všetkých návštev na web SAS Slovakia prichádza z Google. Snažíme sa preto stránky v tomto smere optimalizovať. Druhým najpoužívanejším vyhľadávačom v USA už nie je Yahoo, ale YouTube. Ľudia sú pohodlní a radšej si pozrú video úpútavku k filmu, ako by si mali o ňom prečítať článok. Naša spoločnosť produkuje hodiny videí o úspešných implementáciách a SAS produktoch prostredníctvom YouTube korporátneho kanálu.

Nedá mi nespomenúť úspešný projekt proaktívneho chatu, ktorý niekoľkokrát prekonal očakávania. Chat beží na stránkach Produktov a riešení a ponúka návštevníkom interaktívnu komunikáciu s odborníkom pre danú problematiku. Výnos z tohto projektu sa dnes počíta v milónoch dolárov.

Ostáva Ti popri práci čas aj na koníčky? Viem, že rád beháš, chystáš sa na polmaratón…

Veľmi sa teším na leto, ako zhodím prebytočné kilečká :-). Najbližšie sa chystám s kolegami na polmaratón v Heidelbergu, ktorého hlavným sponzorom je SAS Nemecko. Je to prekrásne mesto pri rieke Neckar a beh vedie nielen cez lesnú scenériu, ale aj cez historické jadro mesta. Bolo by fajn, ak by sa v budúcnosti podujatia zúčastnili aj naši behuchtiví zákazníci zo Slovenska.

(pýtala sa Katka Šušaníková)