| ||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Zmiany na support.sas.com
Duże zmiany zostały wprowadzone na support.sas.com. Oprócz nowej szaty graficznej, pojawiło się nowe grupowanie dostępnych zasobów:
Knowledge Base - dokumentacja produktowa, noty, dokumenty techniczne pogrupowane według produktów/zagadnień
Na szczególne podkreślenie zasługują działy:
Również strony polskie zostały zmodyfikowane. W dziale FAQ pojawiła się nowa pozycja SAS® DI Studio, a pozycja SAS® OLAP Sewer została zaktualizowana.
Hot fixy
Wybrane hot fixy, które pojawiły się w ostatnim okresie:
License Assistant
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest pytanie o odnowienie licencji SASa. W związku z tym została stworzona specjalna strona, która gromadzi informacje związane z tym zagadnieniem. Dokumenty W jaki sposób przypisywane są biblioteki w SAS® Enterprise Guide i od czego zależy ich zawartość? Na polskich stronach już od dłuższego czasu jest dostępny dokument na temat definiowania bibliotek w architekturze SAS9. Niedawno pojawiła się kolejna pozycja, tym razem w języku angielskim What SAS® Administrators Should Know about Libraries, Metadata, and SAS® Enterprise Guide 4.1 ![]() Wsparcie techniczne
|
Porady dla początkujących
Enhaced Edytor na Windows zawiera szereg mechanizmów, które ułatwiają pracę. Jednym z nich jest możliwość tworzenia tymczasowych 'bookmarków' poprzez naciśnięcie Ctrl+F2. Skakanie między nimi po naciśnięciu F2, a usunięcie ponownie Ctrl+F2. Mechanizm ten działa nie tylko w edytorze w Systemie SAS, ale również w edytorze w Enterprise Guide. Z Enhanced Edytorem związane jest bardzo często zadawane pytanie, czy istnieje jakiś sposób, żeby działała kombinacja klawiszy Control+Home. Wiele przetwarzań danych odbywa się w DATA stepie. Przy dużych zbiorach warto znać techniki, które pozwolą zwiększyć efektywność tworzonych programów. Jeżeli w DATA stepie znajduje się wywołanie funkcji, będzie ona wykonywana dla każdej obserwacji. Dlatego, jeżeli wynik tej funkcji jest stały, warto przenieść ją poza DATA step, na przykład program: data wynik; ... if data=today() then do; ... end; run;zamienić na: %let dzis=%sysfunc(today()); data wynik; ... if data=&dzis then do; ... end; run; W przypadku dużej liczby przetwarzanych obserwacji taka zmiana może przynieść znaczny zysk czasowy. Import/eksport danych w EG SAS® Enterprise Guide do importu i eksportu danych do popularnych formatów PC (np. MS Access, MS Excel) wykorzystuje MS Jet Engine. SAS/Access to PC File Format nie jest potrzebny. Należy jednak pamiętać, że jeżeli serwer znajduje się na zdalnej maszynie, wówczas wszystkie odczytane dane muszą być przetransportowane na serwer, co może się okazać nieefektywne. W takim przypadku zalecane jest definiowanie bibliotek na serwerze, korzystając z odpowiednich modułów SAS/Access. Natomiast dane w formacie SAS mogą być odczytane/ zapisane tylko w miejscach, do których serwer ma dostęp. Ozancza to, że jeżeli dane mają być zapisane lokalnie, należy wykorzystać lokalnego SASa. Kiedy wykonywane są zapytania w raporcie WRS? W SAS® Web Report Studio został stworzony raport składający się z wielu zakładek. Czy przy otwarciu tego raportu wykonują się wszystkie zapytania związane ze wszystkimi zakładkami? Nie. Przy otwarciu raportu wykonywane jest tylko zapytanie powiązane z pierwszą stroną. Przy zmianie zakładki będzie wykonane kolejne zapytanie, powiązane z wybraną sekcją. |
|||||||||
|
||||||||||