Handelshøyskolen BI tar i bruk SAS JMP i statistikk undervisningen

SAS JMP® statistical discovery software fra SAS er en enkel og brukervennlig pek-og-klikk-applikasjon til statistikk og dataanalyse. Brukergrensesnittet er lett og intuitivt å jobbe med og er dermed meget godt egnet for bruk i undervisning.
SAS JMP er svært utbredt innenfor næringslivet og den akademiske sektor. I Norge er det stadig flere universitet og høyskoler som ønsker å anvende JMP i forskning og undervisning.
Handelshøyskolen BI har nå valgt å ta i bruk SAS JMP innenfor flere kurs innen statistikk og metode.
Ragnhild Silkoset, Førsteamanuesis på Institutt for markedsføring ved Handelshøyskolen BI sier:
- Ved BI har vi valgt å gå over til SAS JMP i en rekke kurs, blant annet kurs i statistikk og metode og dataanalyse. Grunnen til at vi valgte dette programmet var ganske enkelt at SAS JMP har et overlegent pedagogisk grensesnitt. Et bilde sier mer enn tusen ord - og SAS JMP presenterer alle resultatene grafisk.
Programmet er også dynamisk og interaktivt som gjør at man kan fargelegge og gruppere data - og dette visualiseres direkte i grafene. Dessuten kan man vri og vende på grafene, og legge til og trekke fra elementer alt etter hva man trenger resultatene til.
Studentene og brukerne får en mye bedre forståelse av hva dataene faktisk representerer, i stedet for et ensidig fokus på å pugge riktige tall i utskrifter. Tallene finnes der fortsatt, men sammen med grafene gir de plutselig en helt annen mening. Næringslivet vil erfare at BI studentene som har lært å bruke SAS JMP vil bli langt dyktigere på kvantitativ analyse.
![]() |
![]() |
- Les mer om SAS JMP her.
Eller ta kontakt med Kjartan Aukland på Kjartan.Aukland@nor.sas.com
Telefon: +47 23 08 30 50





