SASSAS Finland
Superior software the gives you THE POWER TO KNOW Tapahtumat Kumppanit SAS-Julkaisut Työpaikat Yhteystiedot
Etusivu Ratkaisut Palvelut Asiakkaat Koulutus SAS suomessa www.sas.com
SAS ja yhteiskunta
 
SAS tukee tänäkin vuonna lasten ja nuorten hyvinvointia

SAS Institute on vuosi vuodelta vähentänyt lähettämiensä joulukorttien määrää ja kartuttanut siten lahjoitussummaansa hyvään tarkoitukseen. Tänä vuonna SAS muistaa Helsingin yliopistollisen keskussairaalan (HYKS) Lasten ja nuorten sairaalan pieniä elinsiirtopotilaita. Kaikkiaan SAS lahjoittaa pienten potilaiden hyväksi 5000 euroa. SAS toivoo lahjoitussummalla helpottavansa niin lasten kuin lasten perheiden sekä sairaalahenkilökunnan elämää.

Suomessa elinsiirroilla on pitkä historia. Suomen ensimmäinen munuaisensiirto tehtiin jo vuonna 1964. Munuaisen- ja maksansiirrot ovat mahdollisia hoitovaihtoehtoja myös lapsuusiässä elinsiirtotoiminnan kehittyessä jatkuvasti muun muassa tehokkaiden lääkkeiden ansiosta edellyttäen, ettei näiden elinten toimintaa kyetä ylläpitämään muilla keinoin.

Suomessa todetaan vuosittain 10–15 lapsella niin vaikea munuaissairaus, että he menehtyisivät ilman munuaisensiirtoa. Noin puolet sydämensiirron tarvitsevista lapsista sairastaa synnynnäistä rakenteellista sydänvikaa, jota ei korjausleikkauksella enää voida hoitaa. Lapsille tehdään aikuisten tapaan myös maksan-, keuhkon- ja sydän-keuhkosiirtoja.

Pienet elinsiirtopotilaat joutuvat viettämään sairautensa vuoksi paljon aikaa sairaalassa sekä ennen että jälkeen leikkauksen sekä seurannassa koko loppuikänsä. Esimerkiksi munuaissiirtoa odottavat lapset joutuvat usein olemaan ainakin kolme kuukautta dialyysihoidossa ennen leikkausta.

Elinsiirto lapsuusiässä on aina suuri ja vaativa leikkaus. Siihen ryhdytään vain muiden hoitovaihtoehtojen puuttuessa lapsen elämän ylläpitämiseksi. Maailman ensimmäistä elinsiirtopäivää vietettiin 14.10.2005.

Pienillä teoilla paljon hyvää

Viime vuonna SAS muisti lahjoituksellaan Lasten ja nuorten sairaalan lasten kirurgista osastoa, jossa hoidetaan muun muassa vastasyntyneitä, jotka kärsivät synnynnäisestä selkäydinkohjusta.

Jo kolmantena vuotena peräkkäin SAS on kannustanut tapahtumiensa osallistujia palautekaavakkeiden täyttöön lahjoittamalla kutakin täytettyä kaavaketta kohti viisi euroa hyväntekeväisyysjärjestölle. Palautetta annetaan aivan eri innokkuudella verrattuna entiseen, kun pienellä vaivalla voi tehdä paljon hyvää. Tänä vuonna palautekaavakkeista saadut varat lahjoitetaan Pelastakaa Lapset -järjestölle. Pelastakaa Lapset on voittoa tuottamaton suomalainen kansalaisjärjestö, joka pyrkii parantamaan koko lapsiväestön asemaa ja edistää lapsen edun toteutumista.

Joulu on aikaa, jolloin ihmiset erityisesti herkistyvät huolenpidolle. Yrityskansalaisena SAS kantaa oman kortensa kekoon tukemalla lähiympäristönsä ja etenkin lasten ja nuorten hyvinvointia ja terveyttä.

SAS kiittää asiakkaitaan ja yhteistyökumppaneitaan ja toivottaa rauhallista joulua ja menestystä vuodelle 2006.

Takaisin

The Power to Know
   Contact Us     Search     Terms of Use & Legal Information     Privacy Statement   Copyright © 2007 SAS Institute Inc. All Rights Reserved