Nyheder / Artikler

SAS-profil: Martin Durafour

På SAS Forum løb Martin Durafour med prisen for bedste eksterne indlæg, hvilket resulterede i en helikoptertur for ham og hans familie. Martins SAS-viden udspringer af et spændende job hos BRFkredit, hvor han hjælper forretningsbrugerne med at få det maksimale ud af deres data.

Martin Durafour med familie
Martin Durafour tog kæresten Charlotte og sønnen Philip på 4 år med op at flyve helikopter – hans præmie for bedste indlæg ved SAS Forum i maj.

Det lå ikke i kortene, at Martin nødvendigvis skulle arbejde med SAS, da han læste til cand.merc.dat på Copenhagen Business School. Et sommerkusus i SAS-programmering gav dog det første skub, og da han efter endt studium fik et job hos BRFkredit, fik han for alvor indsigt i og interesse for systemet.

Martin har de sidste fire år slået sine folder som SAS-specialist hos BRFkredit med blandede opgaver inden for business intelligence, Basel II, balanced scorecard, datawarehouse og datakvalitet/ETL. Selvom Martins job inkluderer masser af opsætning og udvikling i SAS-systemet, er kommunikationen med brugerne mindst lige så vigtig for ham.

Projekter der rykker
”Det der interesserer mig mest, er egentlig ikke selve softwaren” fortæller Martin, ”det er de muligheder, der åbner sig, når data bliver brugt rigtigt.”

Rigtig spændende bliver det, når han kan overraske brugerne positivt og faktisk overgå deres forventninger – f.eks. når først data er samlet og præsenteret i en datakube, der hurtigt kan analyseres på kryds og tværs.  

Da vi beder Martin om et eksempel på et godt projekt, han har været med til at lave, nævner han en opgave, han lavede sammen med BRFkredits kundecenter. ”Projektet inkluderede en del forarbejde, hvor data skulle renses og samkøres” fortæller han. ”Det gav dog virkelig bonus, da vi i sidste ende kunne præsentere afdelingen for nøgletal, som var helt anderledes brugbare i dagligdagen end de tal, de tidligere havde haft adgang til”.       

Netværksmøder og konferencer skærper SAS-kompetencen
BRFkredit er et hus med masser af SAS, og de fleste af sine kompetencer har Martin erhvervet ved ”learning by doing” Når han har brug for yderligere opdatering, foretrækker han netværksmøder og konferencer. Han er medlem af en af SAS’ netværksgrupper i Danmark, hvor han løbende både kan høre om erfaringerne fra andre virksomheder samt få de seneste nyheder fra SAS Institute.

Desuden var han i foråret med på SAS Global Forum i Washington DC sammen med 70 andre danske SAS-entusiaster. ”Det var en god konference som gav mig masser af inspiration med hjem”, fortæller Martin.