SAS Forum 2008
"To hektiske dage med mange spændende paper" er den beskrivelse, der popper op, når jeg tænker på SAS Forum 2008 i Tappehallerne.
En ting jeg fandt meget inspirerende, var Jesper Lundorf: "Du får, hvad du giver". Ja, sværere er det ikke, hvis du møder nye mennesker med åbent sind, får du så meget mere tilbage.
Det er jo noget, som vi alle godt ved i forvejen, men Jespers "spark bag i" gjorde det friskt i min hukommelse.
Der skal lyde et stort tillykke til Anders Milhøj fra Københavns Universitet, der via SMS afstemningen vandt turen til SAS Forum International, så stort tillykke til Anders fra Teknisk Support.
Jeg vil ikke fremhæve nogen papers frem for andre, det har I jo allerede gjort via SMS afstemningen, men jeg vil dog lige nævne en af talerne ’Henrik Dorf’. Dem af jer der ikke kender Henrik, kan jeg fortælle, at han har været i SAS siden 1993 og har en helt ekstraordinær evne til at forklare teknisk komplicerede ting på en let fordøjelig og humoristisk måde, og jeg vil anbefale at holde øje med Henrik på næste års talerliste.
Sidst, men ikke mindst, fik jeg talt og hilst på mange på dette års SAS Forum, og det er altid hyggeligt.
Sidst i nyhedshjørnet skrev jeg, at EG2 ikke vil starte efter 1. december 2008, så det er med at få opgraderet til EG3 inden - og helst EG4.
En kort huskeseddel til konvertering af projekter fra EG3 til EG4:
• Åbn først et tomt projekt og slå auto-arrange fra. Ellers vil du, når du åbner EG3 projektet, se det ligger ’hulter til bulter’
• Tag en backup af projektet, inden du går i gang
• Åbn EG3 projektet i EG4 og gem det i EG4 projekt format
God sommer!
Michael